Az úzvölgyi haditemető körül kialakult helyzet rendezése egész Székelyföld számára kiemelt ügy, és közös fellépést követel. A székelyföldi tanácselnökök Kolozsváron egyeztettek a lehetséges lépésekről, miután Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét személyesen tájékoztatták az ügy részleteiről. A rendkívüli helyzet kapcsán alakult kezdeményező bizottság, amelyben a politikum mellett a civil szféra és a történelmi magyar egyházak képviselői is részt vállalnak, május 12-ére ökumenikus istentiszteletet hirdetett: mindenkit szeretettel várnak az úzvölgyi haditemetőbe vasárnap 15 órakor.

Magyarország miniszterelnöke hivatalos látogatása keretében Kolozsváron találkozott az erdélyi önkormányzati vezetőkkel. A találkozót követő sajtótájékoztatón az úzvölgyi haditemető körül kialakult helyzet kapcsán elmondta, mivel magyar katonákról, végtisztességről van szó, indokolt a megegyezésre, a békességre való törekvés, mielőtt bárki kezdeményezést indít. „Remélem, az RMDSZ-nek sikerül a saját megfontolásait – amelyekben mi osztozunk – érvényesíteni a hatóságokkal való tárgyalásaik során” – szögezte le.

Békés megoldásban érdekeltek a székelyföldi elöljárók is„A magyar közösség békés, de határozott: kiállunk az igazunkért, amikor úgy érezzük, hogy lábbal tiporják méltóságunkat és megsértik jogainkat. A közösség velünk van! Minden követ megmozgatunk az adminisztráció, a diplomácia és a politika területén, hogy megoldást találjunk a kialakult helyzetre”– szögezte le Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke nyomatékosította: mindenkire szükség van a győzelemhez. „Az elmúlt ezer évben megtanultuk: győzni csak együtt tudunk! Az elmúlt száz évben pedig megtanultuk, ha nem mi szervezzük a saját életünket, akkor mások akarják azt megszervezni. Most már a halottainkat sem hagyják békén. Olyan kegyeletsértés történt az Úz-völgyében, amilyenre nem volt még példa. A dormánfalvi önkormányzat részéről ez nem emberi butaság, nem tájékozatlanság, hanem gyalázatos, szándékos cselekedet a magyar közösség ellen. Nem hagyjuk szó nélkül, hanem egy emberként lépünk fel Székelyföldön és nemzetközi színtéren egyaránt. Csak együtt vagyunk elég erősek ahhoz, hogy megvédjük magunkat, és kiálljunk közösségünkért, nemzetünkért, hőseinkért. Ott leszünk mi, háromszékiek is!” – fogalmazott.

„Egy olyan helyen, mint Maros megye, ahol mindennap küzdenünk kell a közösségi jogainkért, pontosan érezzük annak a súlyát, ami az úzvölgyi katonatemetőben történt. Ez egy újabb nyilvánvaló provokáció, ami közösségünket éri: ma az Úzvölgye, holnap Székelyföld bármely térsége, települése. Egységesen állunk ki, egész Székelyföld, ezért felkérem Maros megye világi és egyházi elöljáróit, vegyenek részt a vasárnapi ökumenikus istentiszteleten” – nyilatkozta Péter Ferenc, a Maros Megyei RMDSZ és Maros Megye Tanácsának elnöke.

Az úzvölgyi helyzet rendezésére alakult bizottságot Csíkszentmárton önkormányzata, Hargita Megye Tanácsa és a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület hozta létre. Tevékenységük négy pilléren áll: az önkormányzatok, a civil szféra, a politikai pártok és a történelmi magyar egyházak egyaránt kiveszik a részüket a munkából: a közbirtokosságok temetőgondozást szerveznek, az ifjúsági szervezetek naponta tartanak programot, a huszárcsapatok őrséget állnak, Csíkszentmártonból zarándoklatot szerveznek, Hargita Megye Tanácsa pedig kihelyezett tanácsülést tart.

A kezdeményező bizottság tagjai egyetértettek abban, hogy az ügyet közösen kell megoldaniuk. Hangsúlyozták: mindnyájan egységesen állnak a haditemető ügye mellé, politikai vagy más nézettől függetlenül.

Hargita Megye Tanácsa egy magyar és egy román nyelvű honlapot is létrehozott, ahová a vonatkozó információkat, adatokat gyűjtik. Borboly Csaba ezúton is kéri az olvasókat, küldjék el mindazon adatokat, információkat, amelyek esetleg a birtokukban vannak az úzvölgyi haditemető vagy a megyehatárok kapcsán, hogy ezeket egy helyre gyűjtve az ügy megoldásán dolgozók rendelkezésére tudják bocsátani. A weboldal magyar nyelven itt, román nyelven pedig itt érhető el.

 

Csíkszereda, 2019. május 8.