hargita megye tanácsa ÚZVÖLGYE

Úz völgye az első világháborúban

  

Az Úz völgyben súlyos harcok folytak mindkét világháborúban. Az I. világháborúban az oláhok támadását, majd kiverésüket, legyőzésüket követően, 1916 decemberében orosz csapatok szállták meg a környező hegyeket. 1917 március 8-án Breit József a 39-es hadosztály parancsnoka a Gyimesekből átkért Miskolci 10-es honvédekkel, a Munkácsi 11-esekkel, a Kassai 9-esekkel, a 16-os Besztercebányiakkal, egy jól megtervezett, Csíkzsögöd mellett kiépített terepen begyakorolt, rohammal elfoglalták az 1340 m magas Magyarós tetőt, az oroszok legjelentősebb jól védett állását és a völgy körüli többi orosz állást. Magyar részről 45 fő esett el, 405 fő orosz részről, és 1004 orosz foglyot ejtettek katonáink.

A harcokban is részt vevő Munkácsi 11-es honvéd gyalogezred katonái kápolnát emeltek az elesett bajtársak emlékére a Magyarós patak mellett.

 De hiába voltak a sikeres harcok, Trianonban íróasztalnál elvették tőlünk Erdélyt.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [973.19 KB]